05 Ağustos 2021 Perşembe Saat 14:02
ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sema Okulu Kayıtları Başlıyor
12 Mayıs 2011 Perşembe Saat 14:27
Proje Adı: SEMA OKULU Proje Süresi (Ay) 12 Proje Bütçesi (TL) 98.519.20 Destek Miktarı (TL) 68.963.40 Proje ortakları: Konya Büyükşehir Belediyesi,Karatay Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü

Coğrafyamızın, engin medeniyet ve kültür mirasımızın müstesna değerlerini gelecek kuşaklara devretmek hepimizin sorumluluğudur.

Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz sayısız etkinlik ve organizasyonda hep bu anlayışla yola koyulduk ve bu amacın peşinden yürüdük.

Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı koordinatörlüğünde  yürütülen, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığıyla gerçekleştirilen MEVKA projelerinden biri olan SEMA OKULU projesi, tarihi ve turistik değeriyle temayüz eden bir merkez olarak ZAZADIN Hanı’nda hayata geçiriliyor.

Proje kapsamında on sekiz yirmi iki yaş aralığı grubundan 80 gence Sema ve Mevlevilik eğitimi verilerek şehrimizin ve ülkemizin misyonuna yaraşır bir kültür faaliyetine start verilmiş olacaktır.

Mevlevilik ekolünün merkezi konumundaki Konya’da verilecek bu eğitimler ile Mevlevilik kültürünün daha doğru ve aslına uygun bir şekilde yaşanır hale gelmesi adına değerli bir katkı olacaktır.

Projeyle kültürel mirasımızın müşahhas örneklerinden olan semanın usul ve erkân üzere öğretilmesi, geniş kitlelere tanıtılarak icrasının yeni nesillere ilk elden aktarılması, gençlerin ve dezavantajlı grupların sema ile tanıştırılması, Tasavvufa, Hz. Mevlana’ya ve hoşgörüye yönelerek doğru bilgi arayışına giren bireylerin sağlıklı koşullarda yetiştirilerek istihdamının sağlanması hedeflenmektedir.

SEMA OKULU ile Temel Ahlak Eğitimi, Temel İslam Sanatları Eğitimi, Musiki, Mevlevilik ve Tasavvuf Eğitimi, Sema Talimi konusunda kursiyerlere 480 saat süren bir eğitim programı uygulanarak bu alanda donanımlı fertlerin topluma kazandırılması sağlanacaktır.

SADAV tarafından fikri alt yapısı oluşturulan bu projeye ve kültürümüzü yaşatma çabamıza destek olan proje ortaklarımıza bir kez de bu vesileyle teşekkür ediyor, sizleri ZAZADIN Hanı’ndan SEMA’YA yükselen bu aydınlık sese ortak olmaya davet ediyorum.

 

                                                                                              Ercan USLU

                                                                    Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı Başkanı

Bu yazı toplam 2128 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
YAZARLAR
Ercan USLU
Henüz Yazi Eklenmemis
Faik ÖZDENGÜL
Henüz Yazi Eklenmemis

ARŞİVDE ARA
SON YORUMLANANLAR