Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme Programı
01 Ağustos 2013 Perşembe Saat 19:42
Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme Programı Leonardo Da Vinci Vetpro Hareketlilik Projesi

AB'deki uygulamalar incelendi

REHADER'in öncülüğünde gerçekleştirilen proje kapsamında İspanya ve Almanya'daki dezavantajlı gruplara yönelik uygulamalar yerinde izlenildi.

Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme Programı Leonardo Da Vinci Vetpro Hareketlilik Projesi kapsamında Sosyal Rehabilitasyon Derneği (REHADER), İspanya ve Almanya'da ki dezavantajlı mahallelere yönelik yapılan uygulamaları yerinde inceledi

Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme Programı Leonardo Da Vinci Vetpro Hareketlilik Projesi kapsamında Almanya ve İspanya'da dez avantajlı mahallere yönelik yapılan uygulamaları yerinde izlediklerini söyleyen REHADER Başkanı Erkan Aslan, “REHADER'in Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme Programı Leonardo Da Vinci Vetpro Hareketlilik Projesi kapsamında 2012-TR-LEO03-38941 Nolu 'Sivil Toplum Kuruluşları İle Kamu Kurumlarının Dezavantajlı Mahallelere Yönelik Faaliyetlerinin İncelenmesi' isimli projemiz kabul edilmişti. Projemiz 5-11 Mayıs tarihleri arasında İspanya’da, 26 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında da Almanya'da gerçekleştirildi. Katılımcı ortaklarımız NurelerSll ve 3 A Eğitim Danışmanlık'ın organize ettiği belediye, dernekler ve kaynaştırma eğitimi veren okullar, halk eğitimi merkezleri sivil toplum kuruluşları ile proje kapsamında inceleme ziyaretleri yapıldı. Bu ülkelerde kamu kurum ve kuruluşlarının dezavantajlı kişilerle ve guruplarla hangi faaliyetleri yaptığı yerinde müşahede edildi” dedi.

ROMENLER AB'DE KARAR VERİCİ OLACAKLAR

İspanya'daki dezavantajlı grup halinde bulunanlardan okullarda uyuşturucu kullandığı takdirde okuldan atıldığını söyleyen Aslan, “İspanya'da dezavantajlı grup olarak tabir edilen Romenler'in, Avrupa çapında organize olduklarını, siyasetten doktorluğa, mimarlıktan öğretmenliğe kendi içlerinden yetişmiş insan çıkardıklarını gördük. Avrupa Birliği'nin azalan nüfusuna rağmen kendi nüfuslarındaki sürekli artışın çok yakında avantaj olacağını, İspanya'nın ve AB'nin geleceğinde karar verici bir konumda olacaklarını müşahade ettik. Kendileri de bunu zaten beyan ediyorlar. Okullarda uyuşturucu kullananlara yönelik çok sert tedbirlerin bulunduğunu, kullananların belirlenmesi halinde anında okuldan atıldığını öğrendik” dedi.

TÜRKİYE'DEKİ ÇALIŞMALAR ANLATILDI

Ziyaretlerde Türkiye'deki çalışmalar hakkında bilgi verdiklerini de aktaran Aslan, “Almanyada ise, dezavantajlı kapsamına daha çok Alman kültürüne uyum sağlayamamış Almanca'yı konuşamayan yabancıların girdiklerini gördük. Belirtilen tarihlerde yapılan ziyaretlerde aynı zamanda Türkiye'de ki çalışmalarımız hakkında bilgiler vererek, fikir alışverişinde bulunduk ve karşılıklı proje ve değerlendirme çalışmalarının devamına karar verdik” ifadelerini kullandı. Aslan, projenin ortaklarına teşekkür ederek, “Konya Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı, Enderun Eğitim Vakfı Konya Şubesi, Beyhekim Medikal Şirketi, Başak Elmas Mezunları Derneği, İlim ve Sanat Derneği ile Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü projede bizim ortaklarımız arasında bulunuyor. Bu projenin hayata geçmesinde emeği geçenlere de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.